سئو چیست و چگونه لقب پادشاه دیجیتال مارکتینگ را به خود گرفته؟

کاهش سرعت بارگذاری سایت خودش یکی از عوامل کاهش رتبه سئو سایت سایت linkoor به شمار میرود. این عوامل فراتر از بازاریابی محتوا هستند و با سطوح عمیق HTML سر و کار دارند. عوامل تاثیرگذار در سئو چیست؟ فرض کنید ما یک پوشه در root هاست خود داریم به نام “Picture” و به کمک دستور Disallow دسترسی همه ربات ها را به این پوشه بسته ایم. اینجا دو حالت پیش می آید، یا اینکه چنین فایلی بر روی هاست شما وجود ندارد و شما با خطای 404 رو به رو خواهید شد و یا اینکه دستورات داخل این فایل برای شما بر روی مرورگر ظاهر خواهد شد.

شاید امروزه بخاطر رقابتی که بوجود آمده راه موفقیت یک وب سایت طولانی تر شده باشد اما این بهترین کاری است که شما میتوانید انجام دهید و هیچ گاه باعث پشیمانی شما نخواهد شد. سئو وب سایت یا بهینه سازی سایت یکی از خدماتی است که توسط تیم سئو انجام می شود. انجام تمام فرآیندهای سئو نیازمند یک تیم توانمند و یکدست است در نتیجه حتی اگر از متخصصین این حوزه کمک بگیرید باید در این مسیر کنار آنها باشید. بسیار خوب الان وقت آن رسیده است تا فایل robots.txt ساخته شده وبسایت خود را تست کنیم و این کار را می توانیم به کمک ابزار آنلاین گوگل به نام robots testing tools انجام دهیم. با این کار، ابزار تست شروع به یافتن خطاها و هشدارها کرده و اگر موردی در دستورات نباشد، عبارت “Allowd” بر روی دکمه نمایش داده خواهد شد. ضمن اینکه در پایین این صفحه نوار تست وجود دارد و با انتخاب ربات گوگل می توانید مشخص کنید که دستورات برای ربات انتخاب شده به درستی اجرا می شود یا خیر. امّا اگر دستورات را فقط برای 1 نوع ربات بخواهیم اجرا کنیم، لازم است تا نام آن را صدا بزنیم. البته این نکته را داخل پرانتز خدمت شما بگویم، به صورت پیش فرض ربات ها معمولاً به پوشه هایی که نیاز به نام کاربری و رمز عبور دارند سر نخواهند زد برای همین لازم نیست که حتماً در فایل Robots.txt یک سایت وردپرسی از دستور محدود کردن خزش پوشه هایی همچون wp-admin استفاده کنید.

فرض کنید که شما می خواهید دسترسی همه ربات های گوگل را به یک مسیر خاص از وبسایت خودتان محدود کنید. مثلاً فرض کنید که ما نمی خواهیم، خزنده های گوگل به صفحه و یا صفحاتی از وبسایت ما سر بزنند. البته ما راه و روش های دیگری هم داریم که بتوان نقشه سایت یا سایت مپ خود را به گوگل متصل کنیم. راه دیگر این است که به Root یا ریشه اصلی هاست وبسایت خود مراجعه کنید و بررسی کنید که آیا فایل Robots.txt در هاست شما وجود دارد یا خیر. سئو یا همان بهینه سازی برای موتورهای جستجو، برای بهبود کیفیت عملکرد سایت ها بر پایه الگوریتم های سرچ انجین ها انجام می شود تا از این راه بازدید کنندگان بیشتری از سایت دیدن کنند. در این مثال به راحتی میتوان اینکار را انجام داد تا مشکل حل شود. این پروتکل دربرگیرنده گروهی از استانداردهای وب است که چگونگی ردیابی سایت توسط موتورهای جستجو و نحوه دسترسی ربات ها به محتوای سایت را تعیین و یا محدود می کند.

در نوشتن محتوا استفاده صحیح از URL یکی دیگر از اصل های گوگل میباشد . در مثال زیر ما دسترسی همه ربات های گوگل به پوشه admin را بسته ایم و هیچ کدام از ربات ها به این پوشه سر نخواهند زد. با توجه به مثال فوق، دسترسی تمامی ربات ها به پوشه admin بسته خواهد شد. در واقع HEO تاثیر بسیار زیادی برروی فروش و کسبوکار شما میگذارد و اگر به این مورد توجه نکنید، طبیعتا کسبوکار شما نابود خواهد شد. همانطور که در بالا گفته شد میشود صفحه نتایج جستوجو داخلی سایت را از ایندکس شدن و نمایش در صفحه نتایج جستوجو موتورهای جستوجو مانند گوگل را به وسیله فایل Robots.txt مسدود کرد. آیا استفاده از H2 باعث بهتر شدن سئو داخلی میشود یا آن را خراب میکند؟ یک موضوعی که در حوزه سئو وب سایت وجود دارد این سوال است: آیا میدونید غنی سازی محتوا (یا استفاده از اسکیما کد ها) چیست؟ همانطور که گفتیم، فایل Robots.txt دسترسی رباتها را به برخی از قسمتهای سایت شما را قطع میکند. همانطور که می بینید، در پایین صفحه سمت چپ، ارورها و هشدارهایی را برای شما نمایش می دهد که با بررسی آن ها می توانید متوجه شوید که تعداد Error ها و Warning های این فایل چند مورد است.

گاهی ممکن است شما یک مقاله چند هزار واژه ای فرضا 5000 هزار کلمه بنویسید ولی اصلا نتوانید از کلمات کلیدی به خوبی داخل آن استفاده کنید. در ادامه چند مثال دیگر برای دستورات فایل ربات را با هم بررسی خواهیم کرد که می تواند به شما کمک کند تا در صورت نیاز از آن ها برای مدیریت ربات های گوگل استفاده کنید. اهمیت داشتن نقشه سایت برای گوگل بسیار زیاد است؛ چون رباتهای گوگل همواره در بین صفحات مختلف سایت میخزند. سایت مپ، سایت شما نیز در دستورات فایل Robot.txt قرار میگیرد که به رباتهای موتورهای جستوجو میگوید فایل XML نقشه سایت کجاست.

بسیار خوب تا به اینجا با انواع ربات ها و خزنده های گوگل آشنا شدیم و فهمیدیم که این ربات ها به صورت روزانه صفحات وبسایت ما را بررسی می کنند و هر کدام با توجه به وظیفه ای که بر عهده دارند، محتوای صفحات وب را خزش و ایندکس می کنند. بسیار خوب قبل از هر چیز، خیلی ساده می خواهم به شما بگویم که فایل Robots.txt چیست و چه کاربردی دارد؟ بسیار خوب امیدوارم توانسته باشم که به زبان ساده بیان کنم فایل Robot.txt چیست و چه کاربردی دارد. کیفیت بک لینک های هدایت شده به سمت صفحات وبسایت شما و…

برای اینکه نحوه کارکرد این دستور در فایل Robots.txt را بهتر متوجه شوید،برای شما یک مثال می زنم. بهینهسازی فایل Robots.txt بستگی به محتواهایی که در سایت شما وجود دارند، دارد. Sitemap: برای اینکه نقشه سایت یا sitemap وبسایت خود را به ربات ها معرفی کنید. در هنگام اجرای تنظیمات سریع Rank Math، گزینههای کلی و عمومی برای ساخت نقشه سایت در اختیار کاربران قرار میگیرد. تنها در این صورت میتوانید به او اعتماد کنید. به این ابزار مراجعه کنید و با توجه به تصویر زیر، زمانی که در جیمیل متصل شده به سرچ کنسول وبسایت خود لاگین باشید، می توانید Property یا همان وبسایت مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس به صفحه نمایش محتویّات فایل Robots.txt مراجعه کنید.

برای مشاهده لیست کاملی از نام ربات های متنوع موتورهای جستجو می توانید با این لینک مراجعه نمایید. توجه نمایید که این دستور تنها برای ربات گوگل (Googlebot) می باشد. امّا در این میان مفهومی به نام بودجه خزش یا Crawl budget وجود دارد که به تعداد صفحاتی از وبسایت شما گفته می شود که ربات Googlebot خزش و واکاوی می کند که این بودجه خزش بر اساس حجم صفحات وبسایت شما، ریتم تولید محتوا، زمان به روزرسانی محتوای سایت، تعداد . توجه داشته باشید که Googlebot این دستور را تأیید نمی کند، اما سرعت خزیدن را می توان در کنسول جستجوی گوگل تعیین کرد. در واقع گوگل از طریق این قسمت به وب سایت شما دسترسی پیدا خواهد کرد.

موتورهای جستجو می توانند با بررسی مستمر اینترنت و فهرست کردن هر صفحه ای که پیدا می کنند، نتایج را به سرعت در اختیار ما قرار دهند. اما همین را بگویم که ساخت فایل Robot.txt و آشنایی با دستورات آن برای مدیریت هر چه بهتر ربات های خزنده، امری ضروری است. بنابراین داشتن فایل ربات و مدیریت بخش هایی که نباید ربات های گوگل به ان سر بزنند، امری ضروری است. به عبارت سادهتر وبسایت شما میتواند تا زمانی که از سایر صفحات لینک میگیرد در گوگل رتبهبندی شود. البته بخاطر داشته باشید بهترین ابزار برای اینکار می تواند ابزار خود گوگل کنسول باشد، برای اینکار کافیست در گوگل کنسول به بخش لینک ها مراجعه کنید و در قسمت بالا سمت چت گزینه Export external links را بزنید تا لیست آخرید بک لینک هایی که به سایت شما داده شده است را مشاهده و آنالیز نمایید. همچنین حجم تقریبی جستجو را برای هر کلمه کلیدی مشاهده نمایید.

هنگام به کار بردن لینک داخلی، می بایست anchor text یا به اصطلاح متن لنگر مربوطه را، انتخاب نمایید. در این مقاله سعی کردم به طور کامل آموزش دهم که فایل Robots.txt چیست و چه کاربردی دارد. سعی کردهایم مقالهای که مقابلتان قرار دارد، یک راهنمای مقدماتی کامل و جامع باشد. دیجیتال مارکتینگ در اختیارتان قرار خواهد گرفت. استفاده از آن تاثیر بسزایی در سئو سایت دارد. این نکته را هم در پایان بگویم که بررسی دستورات این فایل را جدی بگیرید به خصوص اگر وبسایت خود را از شرکت طراحی سایتی دریافت می کنید، لازم است تا حتماً نگاهی به دستورات فایل Robots.txt بیندازید. دستور Allow : ارائه مجوز دسترسی به ربات گوگل برای ایندکس کردن و بررسی پوشه خاصی از سایت، در حالیکه پوشه مادر آن و یا پوشه داخلی آن محدود شده باشد.

به این معنی که seo داخلی به تنهایی برای کسب رتبه خوب کافی نخواهد بود! میزان خرید اینترنتی در سال 1392 حدود 14 هزار میلیارد تومان و در سال­های 1393 و 1394 به ترتیب 50 هزار میلیارد تومان و 61 هزار میلیار تومان بود. عنوانی که به کار می برید باید جذاب باشد تا مخاطب به خواندن محتوای سایت شما ترغیب شود. متخصصان سئو می دانند که چگونه صفحه شما را به ویژه برای موتورهای جستجو جذاب کنند. در این مطلب جامع از منتوریکس به شما میگوییم سئو چیست و چه بخشهایی دارد. برای مثال URL صفحات دی ام برد را بررسی کوتاهی کنیم: این مطلب در رابطه با سئو است و موضوع آن سئو چیست میباشد.

اساسا پروتکل، دستهای از قانون ها برای برقراری رابطه میباشد که برای نشانیدهی از آن ها به کار گیری می شود. در کل ما باید در فرآیند سئو و بهینه سازی وبسایت خودمان، دائماً به این موضوع فکر کنیم که چطور می توانیم بیشتر و بهتر، مدیریت ربات های گوگل را به دست بگیریم و از سرکشی ها و خزش بی مورد ربات ها به مکان های مختلف وبسایتِ ما که اصلاً قصد نداریم در گوگل نمایش داده شوند، جلوگیری کنیم. بد نیست که با مهم ترین ربات های گوگل آشنا شوید تا بدانید دقیقاً گوگل به کمک چه ربات هایی شروع به Crawl وبسایت شما می کند. قبل از اینکه به چنین سوالی پاسخ دهیم، بیایید تا ببینیم که فایل Robots.txt دقیقاً در کجای وبسایت ما وجود دارد و چگونه می توان به این فایل دسترسی داشت.