ادعای تایوان: چین نقشه حمله در سر دارد

وی گفت: چنین اقداماتی، امنیت منطقه را تهدید می کند و  «تصویر روشنی از جاه طلبی های ژئو استراتژیک چین در فراتر از تایوان را نشان می دهد».

یک مقام پنتاگون روز دوشنبه گفت که واشنگتن به ارزیابی خود مبنی بر عدم تلاش چین برای حمله به تایوان تا دو سال آینده پایبند است.

اظهارات وزیر خارجه تایوان همزمان با تنش ها در روابط دو طرف به دنبال برپایی رزمایش چهار روزه در اطراف تایوان مطرح شده است.

وی گفت: «چین به تلاش خود برای فشار بر خط میانه ادامه می دهد. نیروهای تایوان  تلاش کرده اند آبراه های بین المللی را در آنجا باز نگه دارند.»

وزیر خارجه تایوان خواستار حمایت بیشتر جامعه بین المللی برای توقف کنترل چین بر تنگه تایوان شد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت: «جوزف وو» در کنفرانس خبری، ضمن بیان این مطلب از ارائه جدول زمانی برای ادعای وی مبنی بر احتمال حمله چین به تایوان خودداری کرد.

یک فرد آشنا با برنامه‌ریزی امنیتی در مناطق اطراف تایوان روز سه‌شنبه به رویترز توضیح داد که «بن بست» اطراف خط میانه که شامل  حضور حدود ۱۰ کشتی جنگی از هر دو طرف  چین و تایوان است ادامه دارد.

وی ادعا کرد: تایوان مرعوب نمی شود، حتی اگر رزمایش ها ادامه یابد. چین اغلب خط میانی (فرضی) غیر رسمی در تنگه تایوان را نقض می کند.

روز دوشنبه وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: چین تمرینات نظامی عادی خود را در «در آب های متعلق به ما» به شیوه ای باز، شفاف و حرفه ای انجام می دهد و تایوان بخشی از چین است.

بخوانید:   انتقاد شدید اللحن پکن از انگلیس / برخورد پلیس ما با خبرنگار بی بی سی در چارچوب قانون بوده است

تایوان این ادعای حاکمیت چین را رد کرده و مدعی است مردم تایوان تصمیم گیری درباره آینده این جزیره با مردم تایوان است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84848175/%D8%A7%D8%AF%D8%B9%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D9%86%D9%82%D8%B4%D9%87-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF

وزیر خارجه تایوان افزود: چین مانورهای نظامی و پرتاب موشک در مقیاس بزرگ و همچنین حملات سایبری، ارائه اطلاعات نادرست  و فشار اقتصادی را در تلاش برای تضعیف روحیه عمومی در تایوان انجام می دهد. بعد از پایان رزمایش ها چین ممکن است تلاش کند تا اقدامات خود را برای از بین بردن وضعیت موجود درازمدت در سراسر تنگه تایوان عادی سازی کند.