آموزش سئو کاربردی

نکته: در سایت های وردپرسی برای اینکه صفحه ای سایت یا کل صفحات آن را از دید گوگل و بقیه موتورهای جستجو پنهان کنیم، میتوانیم به جای ایجاد تغییرات مستقیم در فایل robots، از افزونه هایی مثل رنک مث سئو یا یوآست سئو کمک بگیریم که رابط کاربری سایت linkoor بسیار آسانی دارند. اما چه زمان هایی به کمک فایل روبوتس، صفحات سایت را از دید ربات های خزنده موتورهای جستجو پنهان میکنیم؟ یکی از سوالات متداولی که ما در ادنگاه از مشتریان خود دریافت میکنیم درباره اینه که سئو چیه و چطور کار میکنه؟ به همین دلیل است که نتایج گوگل را در عرض چند میلی ثانیه دریافت می کنید.

سئو خارجی بیشتر در مورد لینکسازی و دریافت لینکهای معتبر و مرتبط با حوزه کاری کسبوکار است. سعی کنید صفحات مرتبط وبسایت خود را با استفاده از لینکهای داخلی به هم مرتبط کنید. افراد زیادی در این شبکه اجتماعی اقدام به فروش محصولات خود می کنند. الگوریتم های جستجوی گوگل قبل از ارائه نتیجه به کاربر عوامل زیادی را در نظر می گیرند. سئوی ارزان قیمت، بی آنکه بررسی کند نیاز کاربر برای تولید محتوا چیست، بدون استفاده از منابع معتبر و بهروز، از نرمافزارهایی برای تغییر متن مقالات موجود و تبدیل آنها به محتواهای جدید استفاده میکند و نسبت به اینکه بهینه سازی محتوا چیست، آگاهی ندارد؛ به همین دلیل، اغلب محتواهای ارزان قیمت، مملو از اشتباهات نگارشی بوده و کیفیت پایینی دارند. در عین حال، بهینهسازی موتورهای جستجو میتواند به بازاریابی و کسب و کار شما کمک کند. در عین حال ، در حدود 75درصد کاربران در همان صفحه اول گوگل تصمیم خود را می گیرند و به صفحات بعدی نمی روند و چیزی در حدود 35درصد کلیک کل جستجوهای انجام شده را وبسایت هایی که در جایگاه اول گوگل قرار دارند ، از آن خود می کنند. در روش های کلاه سفید مبتنی بر قواعد و دستورالعمل های موتورهای جست و جو نظیر گوگل، فرایند بهینه سازی انجام می شود.

Disallow: برعکس قسمت قبل، در این قسمت شما تعیین می کنید که ربات جستجو ارزیابی انجام ندهد. Allow: این قسمت از فایل txt ربات را قادر می سازد که بررسی را انجام دهد. زمانی که شما یک فایل به کمک notepad ویندوز خودتان ایجاد کنید، فرمت آن txt است. اینجاست که میتوانید به کمک یک خط کد در فایل روبوتس سایت به آنها بگویید که کدام صفحه یا صفحات را ایندکس نکنند. قبل از اینکه در مورد این موضوع صحبت کنم، بگذارید اول ببینیم که کاربرد روبوتس سایت چیست؟ با قرار دادن یک اسلش قبل از حروف مورد نظر به خزندهها اعلام میکنیم هر URL که بعد از نام کامل دامنه با این حروف شروع شود را کراول نکند. این کد در بخش کدهای html هر صفحه از سایت (بین دو تگ باز و بسته head) قرار گرفته و به ربات ها دستور ایندکس نکردن صفحه را میدهد.

دستور disallow: این همان دستوری است که به کمکش میتوانید تعیین کنید کدام صفحات از دید ربات ها پنهان باشند. استفاده میکنیم. اما کدام صفحات؟ بنابراین بار دیگر سراغ فایل روبوتس سایت رفته و با کمک کدهایی که درون آن مینویسیم، این صفحات را هم از دید ربات موتور جستجو پنهان میکنیم. اصولا زمانی که وب سایت خودمان را طراحی کرده باشیم، به کمک فایل robots کل وب سایت را از دید موتور جستجو پنهان میکنیم. وجود دارند. ربات های جستجو قوانین ثابتی دارند که نیازی به دخالت شما ندارند؛ اما اگر بتوانید در آنها تغییر ایجاد کنید به سئو سایت کمک می کنید. User-agnet: مهم ترین قسمت برای آگاه سازی ربات های جستجو این قسمت است؛ اگر نمی خواهید یک قسمتی از سایت به هیچ عنوان بررسی نشود می توانید از moindex و یا قرار دادن رمز عبور استفاده کنید. مهمتر از آن باید از پشت پرده نحوه کار وب سایت و عکس العمل موتورهای جستجو به تغییرات اعمال شده آگاه باشید.

فایل robots.txt یکی از روش های آگاه سازی گوگل است. اگر نقشه سایت شما ربات های گوگل را به هزاران صفحه کم اهمیت و بی کیفیت راهنمایی کند موتور جستجو فکر می کند که سایت شما بدرد مخاطبان نمی خورد (حتی اگر صفحاتی که اضافه کرده اید برای سایت مهم باشند، مثل صفحه ورود کاربر). سئو به شما کمک می کند ضمن مشخص کردن بازار هدف، خریداران نهایی را به درستی هدف بگیرید و فروش متفاوتی داشته باشید. نقشه سایت طرحی از وب سایت شماست که به موتورهای جستجو کمک میکند تا تمام محتوای آن را پیدا و برای کاربر فهرست کند. سایت مپ یه نقشهای از وب سایت شماست که به موتورهای جستجو کمک میکنه تا محتوای سایت شما رو پیدا کنند، در سایت شما بخزند و اون رو فهرست بندی کنند، Site map همچنین به موتور جستجو میگه که کدوم یکی از صفحات شما مهمتر از بقیهست! اگر سایت شما کاملاً جدید باشد و فقط تعداد انگشت شماری بک لینک خارجی دارد، نقشه سایت برای کمک به Google در یافتن صفحات در سایت شما ایده خوبی خواهد بود.

ترکیب و یکپارچگی بین URL صفحه، عنوان صفحه سئو، تیتر محتوا و کل محتوا عملاً کار سختی است و نیاز به کار زیادی دارد ولی درنهایت به نتایج خوبی منتهی خواهد شد. همینطور وجود تعداد زیادی صفحات بی ارزش در سایت شما باعث میشوند که بودجه خزشی که گوگل برایتان در نظر گرفته کاهش پیدا کرده و سرعت ایندکستان کم شود. بودجه خزش (Crawl Budget): گوگل برای بررسی و ایندکس وب سایت ها یک بودجه خزش در نظر میگیرد که نسبت به تازگی محتوای سایت، کیفیت و تعداد انتشار محتوا تعیین میشود. اما اگر صفحاتی که قرار است به کمک این فایل از دید ربات موتور جستجو پنهان شوند را پنهان نکنید، سئو وب سایتتان را کاهش میدهید. مثلا زمانی که قصد داریم برای یک صفحه از مقالات سایتمان، یک صفحه pdf و یک صفحه قابل پرینت هم ایجاد کنیم، باید صفحه اصلی را نگه داشته و مابقی را به کمک robots.txt پنهان کنیم. همینطور اگر صفحه ای خالی را مشاهده کردید، نیاز دارید فایل robots سایت را در هاست خودتان پیدا کرده و آن را ویرایش کنید.

باید توجه داشت که اولین چیزی که موتور های جستجو آن را مشاهده می کنند همین فایل یعنی فایل robots.txt است. در واقع عملیات محدود کردن ربات گوگل برای دسترسی به مسیر های مهم را انجام می دهد. این نوع سئو روی لبه تیغ انجام میشود. در انتهای این مقاله هیچ چیز ناشناخته ای در مورد این فایل در ذهن شما وجود ندارد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله افزایش سرعت ایندکس سایت مراجعه کنید. در اینصورت با جستجوی بیشتر آن کلمات کلیدی، شما هم شانس دیده شدن بیشتری پیدا می کنید. تغییرات در الگوریتم های موتور جستجو منجر به تمرکز بیشتر روی کاربر شده است، البته برخی نکات مثل کلمات کلیدی و توضیحات متا هنوز مهم هستند زیرا جستجوگر از آن ها استفاده می کند تا صفحه را به درستی تشخیص دهند.

گاها دیده شده که برخی ربات ها بی توجه به این دستورات، صفحات سایت را ایندکس کرده اند. در تعریف سئو یا بهینه سازی سایت به این نکته اشاره کردیم که مجموعه اقداماتی که در این مسیر انجام می شوند به منظور ارتقاء جایگاه سایت برای رسیدن به رده های بالاتر ، صفحاتی با شماره کمتر در گوگل ، برگه نخست و نهایتاً تبدیل شدن به اولین گزینه نمایش داده شده می باشد ؛ پس هر اقدامی که در خصوص بهبود رده بندی تارنمای خود انجام می دهیم – اقداماتی که لزوماً همه آن ها توسط مخاطبین انسانی دیده نشده و شاید برای ایشان مهم نیز نباشند ، چرا که به موازات «کاربر دوست» بودن محتویات سایت ، باید نظر ربات های گوگل را نیز جذب نمایند و برخی مصادیق این کار نه برای کاربر انسانی مهم بوده و نه توسط وی قابل ردیابیست – تنها به منظور بهتر دیده شدن آن در اثر جستجوی کلیدواژه ها و حوزه فعالیت سایتمان می باشد . در سایت، برخی از صفحات وجود دارند که به صورت پیشفرض وجودشان ضروری است اما نمایش آنها در نتایج هیچ سودی ندارد.

بعد از اینکه وب سایت ما به طور کامل طراحی و آماده نمایش به گوگل شد، باز هم ما با فایل robots سایت کار داریم. در این صورت متن جایگزین تا زمان بارگذاری تصویر مورد نظر برای کاربر نمایش داده میشود. Alt Text مخفف عبارت (Alternative Text) است و به معنی متن جایگزین تصویر است، خزندههای گوگل توانایی فهمیدن مفهوم تصاویر را ندارند و با استفاده از آلت تکست میفهمند تصاویر درباره چه موضوعی هستند. موتور های جستجو برای قسمت های مختلف یعنی، متن، تصویر و… در ادامه 5 افزونه ضروری برای سئو داخلی تصویر را خواهید دید که در طول مطالعه خود شناسایی کردیم. اگر بخواهید سئو را به صورت تخصصی آموزش ببینید یا حتی اگر بخواهید یک آژانس تبلیغاتی را برای انجام دادن کارهای سئوی سایت خود استخدام کنید، باید با مفاهیم و کلمات کلیدی آن آشنا باشید تا بتوانید در جریان کارها و نحوه پیشرفت آن قرار بگیرید.

توجه داشته باشید که استفاده از این تکنیک توسط افراد مبتدی انجام نشود و حتماً توسط افراد حرفهای و یا باتجربه انجام شود؛ زیرا یکی از تکنیک های سئو کلاه سیاه همین موضوع مخفی سازی لینک است؛ بنابراین اگر به درستی این موضوع را اعمال نکنید از نظر گوگل شما قانون را نقض کرده اید و متهم خواهید بود و در نتیجه گوگل برای شما جریمه در نظر میگیرد. این مشکلات به دلیل اشتباه در لینک دادن و یا محتوای حذف شده به وجود میآید. شما در ریپورتاژ نوشتاری با استفاده از یک متن جذاب و ترغیب کننده مخاطبان را جذب برند خود و یا یک محصول را معرفی می کنید. طراحی و راه اندازی سایت می بایست انجام دهید، ثبت وب سایت خود در وب مستر تولز می باشد.

در صورت داشتن هرگونه سؤال آن را برای ما در بخش دیدگاه ثبت کنید. در این مقاله نحوه ثبت وب سایت در وب مستر تولز توضیح داده شده است. به عنوان مثال ممکن است در میان مقالات وب سایتمان، مقاله ای قدیمی وجود داشته باشد که کمتر از 300 کلمه متن دارد. سپس داده های مربوط به آن عبارت دقیق (مانند حجم جستجو کلمه کلیدی)… در واقع کاربری که این عبارات کلیدی را جستجو می کند، نیاز به دیدن دسته بندی محصولات داشته، بنابراین؛ ساخت یک صفحه از محصول، مقاله یا دسته بندی مقالات برای آن کلمه اشتباه بوده و و با انجام چنین کاری، حتی با خریدن یک بک لینک عالی و تولید محتوای با کیفیت نیز، مفید نیست. اگر لینکی مسدود شود فایل txt بهدرستی اعمال نمی شود در واقع اصلاً دنبال نمی شود و در نهایت ایندکس انجام نمی شود. فرمت txt یکی از انواع فرمت فایل های متنی ساده هستند. دستورات مهم فایل txt چیست؟ یکی از اصول مهم سئو که اخیراً هم در الگوریتمهای رتبهبندی گوگل بسیار موردتوجه قرار گرفته است؛ تجربه کاربری یا UX است. در صورتیکه گوگل متوجه شود سایت شما در زمینه خاصی بصورت تخصصی فعالیت میکند کم کم در آن مورد خاص به سایت شما اهمیت بیشتری میدهد.

امروزه کاربران به محتوای تخصصی و دارای یک کلیدواژه توجه بسیار بیشتری نشان می دهند. این فایل در واقع یک فایل متنی است که ربات ها گوگل را برای بررسی سایت راهنمایی می کند. این ویژگی نقشه سایت XML به پایشگرها کمک می کند تا عملیات ایندکس صفحات سایت را با نهایت سرعت انجام دهند. علاوه بر این ممکن است برای انجام یک سری کارهای تحقیقاتی مثل تست های انسانی، مجبور شویم که از یک صفحه سایت، دو یا چند صفحه مشابه داشته باشیم. و برای زمینه کاری شما مهم است، میتوانید یک صفحه مشخص برای آن در سایت خود تعریف کنید و بصورت مرتب اخبار و اطلاعات مربوط به آن را بروزرسانی کنید. فایل robots.txt در واقع یکی از موارد بهینه سازی ایندکس صفحه های وب است؛ در واقع این فایل متنی به ربات هایی که به روش خریدن به جستجوی سایت می پردازند مسیر لازم را نشان می دهد؛ بنابراین نحوه استفاده از این فایل برای جستجوی ربات های گوگل بسیار مهم است. سئو تکنیکال مجموعه اقداماتی است که در پشت صحنه سایت انجام میشود تا موارد فنی و ساختاری سایت به بهترین شکل ممکن بهینه شوند. تمامی مراحل سئو سایت در گرندیما بر اساس رودمپهایی انجام میشود که کاملاً برحسب تجربه و اصول تدوین شدهاند.